Kilo Vermek

Kilo vermek, diyet yapmak, kilolardan kurtulmak çok mu zor geliyor?

Diyete başlıyorum, kilo vermek, zayıf olmak istiyorum kelimesini sıkça duyuyoruz. Hatta pazartesi günü diyete başlıyorum deyip kendimize 2-3 gün daha süre veriyor ve bu zamanda nasılsa diyete başlayacağım, zayıflarım düşüncesiyle kendimizi normalden de fazla yemek yeme davranışında buluyoruz. Diyet yapmanın verdiği psikolojik baskıyı üzerimize öyle çok yoğunlaştırıyoruz ki eyvah artık aç kalacağız, asla bu yemekleri yiyemeyeceğim düşüncesine kadar gidiyoruz. Diyet vakti geldiğinde de başlasın yemek yememeler, çok uzun süreli açlıklar, ardından halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, kan şekerinin düşmesi, birçok sağlık problemleri… Duurrrr!!

Diyet; vücudumuzu uzun süreli aç bırakarak, sağlık durumlarını tehlikeye attığımız bir durum değil. Diyet vücudumunuz makro ( karbonhidrat, yağ, protein ) ve mikro ( vitamin, mineral) besin öğelerini yeterli ve dengeli şekilde optimal seviyelerde yani sana, vücuduna yeteceği kadar tüketmektir.

Hayatımızdaki aşırı veya yetersiz tüketimlerden uzaklaşarak beslenmenizi dengeye taşıdığımız bir plandır diyet. Alışkanlıklarımızı daha doğruya yöneltmek ve vücudun sindirmesinde zorlandığı besin türlerini kaldırmak veya değiştirmektir. Kendine sancılı süreci boşuna yaratma!

Zayıflamanın yolları, kilo vermek için en etkili yöntemler:

 1. Günlük 2 -3 lt kadar su içiniz.

Özellikle yemeklerden önce içeceğiniz 1-2 bardak su midenin daha rahat sindirmesine yardımcı olacaktır.

 1. Günlük 6-8 saat uyuyun.

 Günlük uykusunu yeterince almayan bireylerin hormonları yeni gün için yeterli düzeyde salgılanmamakta ve vücut metabolizması yavaşlamaktadır. Üstelik zayıflama bir kenara aşırı yorgunlukla vücut ödem tutmakta ve tartıda artışlara sebep olmaktadır.

 1. Kahve tüketin.

Zayıflamak istiyorum diyorsanız alerji, tansiyon veya özel bir durumunuz yoksa kahveye beslenmenizde yer verin. Yapılan araştırmalar kahvenin yapısındaki kafeinin %3-11 oranında metabolizmayı arttırdığı ve yağ yıkımını %10-29‘ a kadar arttırdığını göstermektedir.

 1. Yeşil çay için.

Zayıflamada etkili olan yeşil çayı içeceklerinizin baş tacı yapın. Yapısındaki kateşin isimli antioksidanlar sağlığın kuruma kalkanı olarak görev alıyor. Yapılan çalışmalar yeşil çayın zayıflamada, kilo kaybında etkili olduğunu göstermektedir.

 1. Yemeğinizi acıktığınızda dengeli ve yeterli tüketin.

Yemek yemeğe veya ekstra kalori almaya gerçekten ihtiyacınız olmadıkça yemek yemeyin. Yemek aralarında aldığınız küçük atıştırmalıklardan uzak durun. Acıktığınızda da geçiştirir gibi değil de ana öğün olarak yemeklerinizi hazırlayıp tüketiniz.

 1. Şeker ve şekerli besinlerden uzak durun.

Başta karaciğer olmak üzere birçok organ ve sistemde zarara yol açan şekerli her şeyi hayatınızdan çıkarın

 1. Hazır paket ürünleri, rafine karbonhidratları evinize almayınız.

Sanayinin bize sunduğu en büyük tehlike basit karbonhidratlardır. Sağlıklı beslenme, zayıflama, kilo vermenin en büyük düşmanı bu gruptur diyebiliriz.

 1. Düzenli aerobic egzersiz veya spor yapın.

Vücut kas ve iskelet sistemini güçlü tutmak sizi daha enerjik hissettirecektir. Kas kaybını en aza indirgemek ve zayıflarken yağ kaybınız ve basen eritmek için aerobic egzersizleri en güçlü silah olarak kullanın.

 1. Kendinize haftada 1 kere beslenmenize özel olarak zaman ayırın ve yemek ödülü verin.

Bu sizi zorlandığınız durumlarda hem motivasyon sağlayacak ve mutlu edecek hem de vücut metabolizmasını arttıracaktır.

 1. Dişlerinizi fırçalayın ve ağız bakımınıza özen gösterin.

Bağırsaklarımızdaki sağlıklı bakteriler metabolizmada etkin rol alırlar. Ağzımızda üreyen zararlı bakteriler her yemekle ve içmekle bağırsaklara doğru yol almaktadırlar. Var olan mikrobiyal yapıyı bozmakta ve metabolik süreci etkilemektedirler.

 1. Çiğ sebzelerin az kalorili, çok doyurucu olan bu özelliğini kullanın.

Yemeklerle birlikte salata tüketmek doyuruculuğunuzu arttıracaktır. Aşırı acıkmalar olması halinde bu alternatifleri kullanarak çiğ sebzeleri tüketebilirsiniz. Mesela akşam yemeklerinden sonra aşırı şekilde yemek yemelerin oluyorsa çiğ sebzelerle dur diyebilirsin.

 1. Tabağınızı küçük tutun.

Bu sayede yemekler size yeterliymiş gibi görünecek ve psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

 1. Porsiyon kontrolleri yapın. Yemeklerin miktarlarına dikkat edin.

Seçtiğiniz tabak küçük olsun ve tabağın yarısını çiğ sebzelerle kalan yarısının yarısını da tahıl gruplarıyla ve kalan çeyreklik alanı da az yağlı ana öğünle doldurunuz.

 1. Baharatları kullanın.

Diyet programı uygularken yemeklerinizi tek düzeden, sadelikten çıkarın ve aroma ve çeşitlilik katmak için baharatların bu gücünden yararlanın. Pul biber, nane, kekik, kimyon gibi geleneksel baharatlarımıza zencefil, zerdeçalı da eklemeyi unutmayın.

 1. Daha çok çiğneyin.

Yemekleri yeterince çiğnemek mideye gelen yükü azaltacaktır ve doyma hissinin oluşması için zaman kazandıracaktır. Küçük lokmalar alarak çok çiğneyerek hem yemeğin lezzetini daha da iyi almamızı sağlayacak hem de doyma sinyallerinin oluşmasına ve beynimize iletilmesine fırsat sağlamış olacağız.

 1. Yanınızda sağlıklı atıştırmalık taşıyın.

Dışarda yapacağınız işleriniz var veya yemeğe daha çok varsa en sağlıklı atıştırmalıkları yanınızda taşımanız size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Ceviz, fındık veya şekersiz yulaf topları, meyve kekleri en sağlıklı tercihlerden olacaktır.

Elbette ki her zaman hayat bütün bu şartları bir anda gerçekleştirebilecek kadar mümkün olmayabiliyor. Sağlıklı kilo verme, sağlıklı beslenme, yağ kayıpları, egzersiz, spor, yağ yakıcı besinler derken karşına gerçekten seni zorlayacak ve bu durumu yokuşa sürecek birçok durum ortaya çıkabilir. Bu durumda ne yapacağımızı şaşırıyor neyin doğru neyin yanlış olduğunu karar vermekte zorlanabiliyoruz. İstediğimiz ve hedeflediğimiz süreçte çelişkilerle kalmak zorluklarla savaşmak yıpratıcı olabilir. Ben de bunların bir kısmından bahsederek karşımıza çıkan veya çıkması muhtemel olan süreçlerin neler olduğuna bakmak istedim.

Kilo kaybındaki zorluklar nelerdir?  Kilo verirken nasıl çözümler bulmalıyız?

 1. Aslında en zor neden olarak kendimiz için yemek hazırlamaktan üşeniyoruz. Mutfağa girmiyor ve en pratik olarak hemencecik bir makarna haşlayayım veya menemen, patates kızartması derken bu durum, yemek siparişlerine kadar uzanıyor. Halbuki diyet yemekleri hazırlamak bu kadar zor değil. En basitinden bir sebze haşlama en fazla 20 dk zamanını alacaktır yanında tercih edeceğin kaymaksız yoğurt ve ekmek ile hem tok tutucu hem de sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsin.
 1. Diyetine uygun daha rahat ve daha hızlı yemek hazırlamak için dolabında sebzelerini sürekli bulundur. Kilo verirken yağ kaybına önem veriyorsan sebzeler senin kurtarıcın olacaktır.
 1. Sadece sen değil toplum olarak bulunduğumuz noktadan bir adım ötesine dahi hareket etmekten rahatsız olur bir hale geldik. Şimdi kim kalkacak da, kıyafetleri giyip spor yapacak da diyerek psikolojik baskıyı kurduk mu üzerimizde artık yapacaksak da yapamaz hale geliyoruz. Kalk ve kan akışını biraz hızlandır. Sürecin ayrıntılarına kapılarak olayı daha zor hale getirme. İnan başlayınca devamı gelecek.
 1. Su içmeyi unutuyor veya suyun tadından sıkılıyoruz ve bu işkenceye dönüşebiliyor. Unutma kendin için işkence olan su içmek, böbreklerin için çarmıha gerilmek gibi öldürücü bir hale dönüşüyor. Suyunu içebilmek için alarm kur kendine özel sürahi/ bardak / matara gibi eşyalarla su içmeni destekleyebilirsin. Böylelikle kilo vermek daha eğlenceli hale gelebilir.
 1. Kilo vermek kendini aç bırakmak değildir. Diyete olan bakış açını değiştir ve ben sağlıklı beslenme hedefindeyim motivasyonuyla kendini bir adım daha ileri taşı.
 1. Diyet yaparken bizi hedeften saptırıcı birçok neden olacaktır.  Düğün, nişan, doğum günü gibi yemek davetleri, bundan da ne olacak ki gibi ısrarlar, diyete ihtiyacın yok ki, can boğazdan gelir gibi caydırıcı sözleri çokça duyuyor olabilirsin. Zayıflamanın ve yağ kaybının getireceği mutlulukla kendinizi hayal edin. Kendinizi daha iyi hissettiğiniz noktaya taşımak, özgüveninizi arttırmak, ideal kiloya düşmek, istediğiniz kıyafetleri giyebilmek için bütün bu olumsuzluklar karşısında dirençli olmak sizi ileriye taşıyacaktır.
 1. Diyet yaparken bir miktar kilo verişlerden sonra sana ne olmuş, hasta mısın, kötü hastalığa mı yakalandın, betin benzin solmuş, yüzün çökmüş gibi betimlemeleri duyabilirsin. Hatta beslenmeyle alakası olmayan en ufak bir hastalık durumunda dahi tabi ki yemek yemiyorsun olacağı bu diyerek yaptığın diyete dair suçlamalar alabilirsin. Gerçekten dengeli ve yeterli beslenmeyle  sana uygun bir şekilde besleniyorsan bütün bunlara kulaklarını tıka ve bildiğin doğrular üzerinde yol almaya devam et.