Kendini Değiştir

Kendini nasıl değiştirebilirsin / değiştirirsin? Sağlıklı beslenmeyle vücudunu yeniden tasarlayabilirsin.

Hayatımızda bizleri rahatsız eden kendimizle ilgili birçok durumla karşılaşabiliyoruz. Yaşam tarzımız, kararlarımız, dış görünüşümüz ve hatta içinde bulunduğumuz kıyafetlerimiz. Hatta aynanın karşısına geçip kendimize baktığımızda sahip olduğumuz vücudumuz bile buna neden olabiliyor. Belki de senin hayatında bedenin, vücut şeklin, var olduğun kilo seni en fazla rahatsız eden durumdur. Üstelik sadece kilo sorunuyla kalmıyor bu durum psikolojini de etkiliyor ve stres oluşturarak kendini beğenmeme, özgüven eksikliği, kendinden utanma gibi düşünceleri getiriyor olabilir. Haliyle bu durum davranışlarımıza da yansıyor. Bol kıyafetleri giyme, tartılmama, kilo-beslenme tarzı sohbetlerden kaçma/ uzaklaşma, sosyal ortamda daha az bulunma isteği şeklinde oluyor. Geri dönüp büyük sorunun kaynağına gidersek, aslında kilo sorununa çözüm bulsak hepsini ortadan kaldırmış olacağız. O zaman değişime hazır mısın? Kendin için, vücudun için, hayatını kaliteli geçirmek kendini daha değerli hissetmek için adım atmaya hazır mısın? Bu yazımda bunlara nasıl çözümler getirebiliriz, hayatımıza değişim için neleri katmalı veya değiştirmeliyiz noktalarından bahsedeceğim.

 • Hayatta sana bu konuda destek olabileceğini düşündüğün insanlarla daha fazla iletişime geç ve onlarla vakit geçir. Çünkü destek bulduğumuzda zor olan şeylerin üzerinden daha rahat gelebiliriz.
 • Sen yapamazsın, başaramazsın, zaten dahi öncesinde de kaç kere diyetisyene gittin yapamadın yine gitsen ne değişecek ki gibi mesajlara kulaklarını kapa ve kesinlikle bu sözlere aldanma. Çünkü bu sefer sağlıklı beslenme yolunda kendin için ilerliyorsun.
 • Hayatında muhakkak hareketliliğe yer ver. Bu illaki spor salonu, vücut geliştirme gibi ağır sporlar olmasına gerek yok. Gün içerisinde yürüyüşe yer vermek, evde yapabileceğin küçük plates egzersizleri, hatta müzik açıp dans etmek bile başlangıç için eğlenceli ve yeterli olacaktır.
 • Su içmeyi unutma. Herkesin günlük alması gereken su miktarı farklılık göstermekte fakat kabaca 2- 2,5 lt kadar suyu hayatında yer ver. Unutma su içmediğin gün daha fazla yemek yeme isteğin olacaktır.
 • Yemeklerini olabildiğince en doğal ve yalın haliyle tüketmeye özen göster. Doğanın sunmuş olduğu her şey işlenmeden, en yalın haliyle vücutta sindirilebilir yapıdadır ve sağlıklıdır.
 • Ekmek yemekten korkma. Özel bir durumunuz yoksa ekmek kilo vermenize engel değildir. Fakat bir istisna var ki bu ekmeği beyaz ekmek olarak tercih etme. Kompleks karbonhidrat dediğimiz tam tahıl, tam buğday, çavdar ekmeklerinden olmasına özen göster.
 • Günlük alacağın karbonhidrat / yağ / protein gruplarına sahip besin öğelerinin dengesi çok önemli bu dengeyi tutturabildiğin sürece kendini çok daha iyi hissedeceksin.
 • Kapalı paket ürünleri ve market ürünlerinin hepsinden uzak dur. Bunlar hayatta hiç yokmuş gibi düşün ve şeker denen yapının aslında hayatımıza sonradan endüstriyel olarak dahil edildiğini bil.
 • İstiyorum ki; bedenimizin şekere asla ama asla ihtiyacı olmadığını fark et. Çünkü doğa zaten bunu vitamin ve mineralleri ekleyerek en güzel formda meyve olarak bize sunuyor.
 • Çeşitli ve mevsimine uygun çiğ sebzelerle hazırladığın salatalarına hayatında büyük bir yer ver.
 • Gerek instagram sayfamda gerekse sitedeki yemek tariflerim kısmında diyete uygun yemek tariflerine yer veriyorum. Buradan da ilham alarak lezzetli ve diyete uygun tariflerini hazırla.
 • Tabakların sana özel olsun. Kendi porsiyon kontrolünü belirle ve ne kadar yemek yediğinin bilincinde ol.
 • Kendine beslenme düzeni oluştur. Gün içerisinde ne kadar yemek yediğini, ne kadar su içtiğini, yaptığın sporun çeşidini süresini not al. Gün sonunda bunu değerlendir ve düzenlemelere yer ver. Bu seni daha fazla disiplinli hale getirecek.
 • Kendine inan. Bunu başarabilirsin, sen kendi kendinin efendisisin. Bunu hak edecek kadar da değerlisin.

Şimdilik önerilerim bu kadar zaman zaman bu sayfayı güncelleyip, eklemelerim olacak. Takipte kal 😉